Başa Dön
×
Anasayfa Hakkımızda Turlar Transfer Hizmeti Daire Kiralama Antalya'yı Keşfedin Online Rezervasyon Bizimle Çalışın Bize Ulaşın
MENÜ

Antalya'yı Keşfedin > Görülecek Yerler

Antalya

Güzel bir sahil şeridi üzerinde modern ve geleneksel tatil lokasyonları, ormanlar arasına gizlenmiş antik kentler, birbirinden farklı spor aktiviteleri ve birçok cazibe noktası.Antalya, herkesin zevkine uygun bir şeyler bulabileceği mükemmel bir tatil destinasyonudur.

Antalya, sınırları batıda Patara’dan başlayıp doğuda Alanya’nın ardına dek uzanan ilin adıdır.Antalya aynı zamanda Antalya Körfezi'nin üzerinde kurulmuş ilin başkentinin adıdır.Şehrin hemen dışında dünya standartlarında bir uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Meşhur turkuaz mavisi denizi, ışıltılı gökyüzü, dağlarının sürekli değişen tonları ve yemyeşil bitki örtüsüyle bölge adeta bir renk cümbüşüdür.

Antalya, kente kendi adı olan Attaleia ismini veren Pergamon Kralı II. Attalus tarafından M.Ö. 158-138 yılları arasında kurulmuştur. O dönemden bu yana insanların sürekli olarak yaşadığı bir şehir olanAntalya, Roma döneminde güçlü koruyucu duvarlarla çevrelenmiştir. Bizanslılar ve Selçuklular, Osmanlı egemenliğine girmeden önce şehri arka arkaya işgal etmiştir.Kaleiçi – Eski Kenti KeşfedinAntalya ziyaretinize dar sokakları, tarihi evleri ve antik limanı ile Hadrian Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Kesik Minare ve Kaleiçi'ni içine alan tarihi şehir merkezinden başlayın. Bu yapıların tamamı bir kilometrekarelik bir alan içerisinde bulunmaktadır. Bazı sokaklarda araç trafiği yasak olduğundan elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter turlarımızla tüm bunları görme şansı yakalayabilirsiniz.

Antik çağlardan bu yana tarihe tanıklık etmiş olan Antalya’nın incisi Kaleiçi Roma, Selçuk ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan evleri ve dar sokaklarıyla gezginleri geçmişe götürüyor.

Çoğu dükkân, turist pazarına yönelik hediyeler ve hediyelik eşyalar sunuyor.Kaleiçi'ndeki otel, restoran ve barların çoğu bir iç avluya sahiptir. Ayrıca surların üstünden denize bakan birçok kafeterya, bar ve restoran bulunmaktadır.

Renkli bir gece hayatı sunan Kaleiçi’nde, ara sokaklardan yayılan müziğe kendinizi kaptırabilir, canlı müzik eşliğinde bar ve restoranlarda bir şeyler içebilir veya dans edebilirsiniz. Tüm bu mekânlar geç saatlere kadar açıktır.Bu mekânlarda farklı milletlerden birçok insanla arkadaş olabilirsiniz.

SahillerLara Plajı
Kumlu Lara Plajı, şehir merkezinin yaklaşık 12 km doğusunda yer almaktadır. Lara Plajı'na giden yol üzerinde doğrudan denize akan Aşağı Düden Şelalesi bulunmaktadır.Lara, yumuşak dalgaların, koyu renkli kumların ve bazı küçük çakıl taşlarının bulunduğu uzun bir plajdır. Plajın büyük kısmı ticari kuruluşlar tarafından işletilmektedir. Söz konusu işletmeler plaj sandalyesi, şemsiye, atıştırmalık ve içeceklerin yanı sıra duş ve eğlence imkânı sunmaktadır.Oteller, restoranlar ve diğer hizmet noktaları, genellikle iskele ve platformlarda güneşlenen ve buradan denize giren ziyaretçileri ağırlamaktadır. Gerçek kumlu plaj bu noktanın doğu tarafında başlar ve birkaç kilometre boyunca uzanır. İlk büyük lokasyon Antalya Belediyesi tarafından işletilen ve plaj hizmetleri sunan Lara Halk Plajıdır.

Konyaaltı Plajı
Konyaaltı Plajı, Antalya'nın iki ana plajından biridir. Plaj şehrin batı yakasında yer alır ve falezlerden Bey Dağlarına kadar 7 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Konyaaltı Plajı, iç kısımda sahil parkı ve çok sayıda bar, kafe, gece kulübü ve otel ile çevrelenmiştir.

Mermerli Plajı
Mermerli Plajı, eski şehir limanının hemen yanında bulunan küçük bir plajdır. Eskiden halkın kullandığı Kaleiçi'ndeki tek plaj olan Mermerli Plajı, aynı zamanda Antalya’nın ilk plajı olma özelliğine sahiptir.Kıyısındaki yat limanı ve ardındaki surları ve kuleleri ile Mermerli Plajı bulunduğu konum itibariyle tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor.Tarihi dokusunun yanı sıra traverten kayaların, Antalya Körfezi'nin, Akdeniz'in ve Torosların muhteşem manzarası ile büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

ŞelalelerDüden Şelalesi
İki güzel şelaleden oluşan Düden Şelalesi, Antalya'nın en güzel yerlerinden biridir. Düden Şelalesi, Yukarı Düden ve Aşağı Düden olmak üzere iki kola ayrılmıştır.

Yukarı Düden Şelalesi: Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunanYukarı Düden Şelalesi, yaklaşık 22 metreden oldukça büyük bir doğal havuza dökülür. Cennetten bir köşe olarak da bilinen şelale, mağarası, gürüldeyen suları ve farklı güzellikleriyle cazibe merkezlerinden biridir.

Aşağı Düden Şelalesi: Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Aşağı Düden Şelalesi, Lara’ya yakın bir konuma sahiptir. Şelale, Lara'da 50 m yükseklikteki kayalıklardan büyük bir gürültüyle dökülür ve Akdeniz'in sularına karışır. Aşağı Düden Şelalesi, Antalya'nın ikonik doğal güzelliklerinden biridir.

Kurşunlu Şelalesi
Antalya'nın eşsiz yerlerinden biri olan Kurşunlu Şelalesi, her mevsim gezginleri ve ziyaretçileri ağırlarken, aynı zamanda bölgedeki 7 gölet içinde yaşayan 100 kuş türü ve nadide bitkileri ile görsel şölen sunuyor. Bitki tünelleri, kaktüs ağaçları ve heybetli çınar ağaçları arasında yürümek sizin için harika bir deneyim olacak. Gözlerinizi ve zihninizi arındırmak için su sesinin bu yemyeşil doğayaeşlik etmesine izin verin.

Manavgat Şelalesi
Manavgat ilçesinin 3 km batısında yer alan Manavgat Şelalesi, Antalya'nın en bilinen şelalelerinden biridir. Oldukça etkileyici bir görünüm sunan şelale, 3 m yükseklikten yavaşça akar. Geniş bir alana yayılan yoğun su akışı görülmeye değerdir.Şelalenin hemen yanında doğayla iç içe piknik yapabilir ve yakındaki restoranlarda taze balık yiyebilirsiniz. Doğa ile yeniden bağ kurmak için ideal bir yer.

AdalarKekova Adası
Türkiye'nin Akdeniz bölgesindeki Antalya iline bağlı Demre ilçesi yakınlarında küçük ama oldukça güzel bir ada olan Kekova, kısmen sular altında olduğu için Batık Şehir olarak da bilinir.

Kekova adası, sadece berrak turkuaz suları ile değil, aynı zamanda antik batık şehri ve cennetvari sahil köyü ile bilinen koruma altındaki bir bölgedir. Denizin berrak suyu altında, batık şehrin merdiven ve duvar kalıntılarını görebilirsiniz. Aperlai ve Simena kentlerinde olduğu gibi bir depremin MS 2. yüzyılda bu antik kenti sular altında bırakarak yok ettiğine inanılmaktadır.

Suluada
Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Suluada, Antalya yakınlarındaki en güzel adalardan biridir. Ada, Antalya Körfezi'nin en batı noktasında, Adrasan'a 15 km, Gelidonya Burnu'na yaklaşık 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Yerel halk arasında, bu adadaki suyun böbrek taşını azaltmaya yardımcı olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Suluada'ya ulaşım biraz zahmetli olsa da geldiğinizde şahit olacağınız güzellikler karşısında kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Sıçan Adası
Sıçan Adası, Antalya'ya 10 km uzaklıkta küçük bir Akdeniz adasıdır. Adanın sahile bakan batı tarafı sığ derinliğe sahip oluptaban yapısı genel itibariyle kumdur.Adanın en ilginç bölümü kuzeydoğu tarafıdır. Buradaki kayalık yapı 22 m'ye kadar inmektedir. Sican Adası'nın doğusunda ise küçük bir mağara bulunmaktadır. Ada, dalgıçların ve günübirlik tekne turlarının ilgi odağıdır.

Sahil BeldeleriAlanya: Antalya’nın en büyük sahil beldesi olan Alanya, doğal güzellikleri, uzun tatil sezonu, kültürel ve tarihi zenginlikleri, spor ve eğlence imkânları ile sadece bir turizm cenneti değil, aynı zamanda ulaşım ve konaklama tesisleri yönünden bir cazibe merkezidir.

Side: Antalya'da bulunan Side, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile adeta gök kubbe altındaki bir cennet köşesidir. Antalya'nın en önemli destinasyonları arasında yer alan Side, ultra modern tesisleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Belek: Bir Akdeniz masalı olan Belek, el değmemiş turkuaz sulara yansıyan güzelliğiyle içerisinde tarihin hazinesini gizlemektedir. Bu yönüyle oldukça gizemlidir. Akdeniz bölgesinde iz bırakan muhteşem doğanın ruhudur. Yaklaşık 20 yıl önce bir bataklık olan ilçe planlı bir gelişme göstermiş vebu yönden Türkiye'deki diğer turizm merkezleri için önemli bir model olmuştur.

Kemer: Doğası, uzun ve çakıllı plajları, tarihi güzellikleri, turizm alanları ve her şey dâhil otelleri ile Türk turizminde önemli bir yere sahip Kemer, Antalya'nın önemli sahil beldeleri arasındadır. Yeşilin ve mavinin en güzel şekildebir araya geldiği Kemer, Türk turizminde önemli bir adımdır.

Finike: Teke Yarımadası'nın güneyinde yer alan Finike, sahiliyle popüler bir turizm merkezidir. Ancak Finike, ilçenin sembolü olan portakalları ile tanınır.

Kaş: Antalya'nın en batısında yer alan Kaş, adeta harikalar diyarı gibidir. Dokunduğunuz her şey bu yerde hayat bulacak. Toros Dağları'nın gölgesinde Antiphellos Antik Kenti üzerine kurulan bu sahil beldesi, doğal güzellikleri ve rustik mimarisi ile ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Kalkan: Antalya gece hayatının öne çıkan yerlerinden biri olan Kalkan, ayrıca nostaljik evleri ve şık yat limanıyla uzun yürüyüşler için size ilham verecek.Hali hazırda dünya çapında üne sahip Kalkan Körfezi doğasıyla insanları canlandırmak için mükemmeldir. Buraya gelen gezginler, çevredeki küçük restoranlarda lezzetli deniz ürünlerinin keyfini çıkarabilir.

Antik KentlerPerge
Antalya'nın doğusunda yer alan Perge, önemli bir Pamfilya kentiydi. Antik kentin çeşitli noktalarından çıkarılan eserler stadyuma giden yolda sergilenmektedir.Perge’yi ziyaret ettiğinizde iki kulenin eşlik ettiği kente giriş noktasını, iki yanında dükkânların ve sıralı sütunların bulunduğu ve bir zamanlar mozaiklerle kaplı olan uzun yolu, geniş agorayı ve hamamları mutlaka görmelisiniz.

Aspendos
Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos, zarif amfi tiyatrosu ve diğer antik kalıntıları ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.Aspendos tiyatrosu, Romalılar tarafından inşa edilen dünyanın en görkemli ve en iyi korunmuş yapılarından biridir. Tiyatronun yakınında bir bazilika, bir agora ve Anadolu'daki en uzun su kemerine ait kalıntılar bulunmaktadır.

Side
Side, Türkiye'nin en tanınmış antik kentlerinden biridir. Eski çağlarda bir liman olan Side’nin adı nar anlamına gelmektedir. Sütunlu kemerler üzerine inşa edilmiş amfitiyatro, bölgedeki en büyük amfitiyatrodur. Diğer kalıntılar arasında agora, gymnasium, deniz kenarındaki Apollon Tapınağı, çeşmeler ve nekropol bulunmaktadır.

Termessos
Termessos, Türkiye'nin en iyi korunmuş antik kentlerinden ve en seçkin arkeolojik alanlarından biridir. El değmemiş antik kent, çam ormanlarıyla kaplı dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Burası ziyaretçilerin görmesi gereken harika bir yerdir.

Phaselis
Phaselis Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulan Phaselis, aynı zamanda antik bir liman kentidir. Zengin bir tarihe sahip olan kent, kalıntıları bakımından son derece önemlidir.

Olimpos
Olimpos antik kenti, Tahtalı Dağı'nın güney tarafında, Çıralı yakınlarında deniz kıyısında yer almaktadır. Likya Birliği üyesi olan Olimpos, bir deniz ticaret şehriydi. Tıpkı komşusu Phaselis gibi korsanların eline düştükten sonra Romalı Komutan Isauricus tarafından kurtarıldı.

Myra
Likya Birliği'nin en güçlü şehirlerinden biri olan Myra antik kenti, Roma dönemine ait mükemmel şekilde korunmuş amfitiyatrosu ve amfitiyatroya yukarıdan bakan kayalara oyulmuş mezarları ile bilinmektedir.

Simena
Demre'de bulunan Simena'ya sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Oldukça etkileyici bir manzaraya sahip Simena’daki kale bugün hala sağlam durumdadır. Şehirde ayrıca su altı kaya mezarları da mevcuttur. Depremler nedeniyle antik kentin yarısı su içinde, yarısı su dışındadır.

Patara
Likya Birliğine ait en eski yerleşim yerlerinden biri olan Patara Antik Kenti, Türk tarihinin en önemli sembollerinden biridir.Arkeolojik sit alanında antik kente ait onlarca eşsiz tarihi kalıntıyı görebilirsiniz.2009 yılında UNESCO Geçici Listesi'ne dâhil edilen Patara, Türkiye'nin öne çıkan evrensel değerlerinden biridir.

Xanthos
Tarihi M.Ö.3000'lere dayanan Likyalıların başkenti olan Xanthos, antik çağda Likya'nın en büyük idari merkezi olarak bilinmektedir. Xanthos, 1988 yılında Letoon ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi'ne yazılmıştır. Anıtlar kenti olarak bilinen Xanthos Antik Kenti, Kaş ilçesi yakınlarında bulunmaktadır.

Antalya MüzesiAntalya Arkeoloji Müzesi, Türkiye'de bu alandaki en önemli mekânlardan biridir. Burada sergilenen eserler, Antalya ilindeki arkeolojik sit alanlarındangelmektedir. Bu müzede temsil edilen en önemli sit alanları arasında Karain mağarası, Perge antik kenti ve Likya medeniyetine ait şehirler yer almaktadır. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarının zengin arkeolojik tarihi ile ilgilenen herkes için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Müzede 13 teşhir salonu, bir çocuk bölümü ve açık galeriler bulunmaktadır.Müzede sadece bölgeye ait eserler genellikle kronolojik olarak ve konularına göre sunulur.

Antalya AkvaryumDünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biri olan Antalya Akvaryum, ilhamı, eğlenceyi ve eğitimi bir arada sunuyor.

40 tematik akvaryumu gezdikten sonra 131 metre uzunluğu ve 3 metre genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumuyla karşılaşacaksınız.

Ayrıca Kar Dünyası'nda gerçek kardan kartopları yapabilir, Fear Trophy isimli tropikal sürüngen evinde dünyanın en zehirli, en renkli ve ilginç türleri arasında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Oceanride XD Cinema'da çok boyutlu film teknolojisi ile dünya denizlerine yelken açabilirsiniz.

Akvaryum, Konyaaltı Plajı'nın yanında ve Antalya merkeze yakın konumdadır.

Land of Legends Tema ParkBelek beldesinde bulunan bir tema park olan Land of Legends’taki her şey unutulmaz olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tema parkta her yaşa uygun yaklaşık 40 su kaydırağı ve çok sayıda havuz bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken bunların arasından istedğinizi seçmek: komik bir sürüş veya çılgın bir telaş. İster beyaz kumlu bir plajda dinlenin isterseniz de periyodik olarak küçük bir okyanusa dönüşen Wave Shock'ta dalgaların tadını çıkarın. Adrenalin tutkunları, 43 metre yükseklikten ferahlatıcı bir sıçrama ile son bulan heyecan verici bir sürüş için Typhoon Coaster'ı kesinlikle denemeliler. Tema parkta ayrıca çocuklar için yüzme havuzu, aqua disko (dans eden çeşmeler), korsan gemisi, kurbağa, ahtapot ve diğer yaratıcı su oyun yapılarını içeren çok katmanlı özel bir oyun alanı bulunmaktadır. Land of Legends, çocuklarınızla eğlencenin sınırlarını ortadan kaldırmanıza veya sevdiklerinizle heyecan ve adrenalin dolu anlar yaşamanıza olanak tanır.

Tünektepe TeleferikTünektepe, Antalya'nın batısında yer alan 618 metre yüksekliğinde bir tepedir. Tünekepe'ye giderken eşsiz Antalya manzarası ve çam ormanları yol boyunca size eşlik ediyor.Tünektepe’de, ekseni etrafında dönen 200 kişi kapasiteli restoran, üstü açık kafeterya, seyir terasları ve otopark gibi birçok sosyal tesis bulunmaktadır.Tünektepe teleferik 36 kabini ile hizmet vermekte olup her kabin 8 kişi kapasitelidir. Tünektepe, çarpıcı Antalya manzarası ve doğa ile iç içe sosyal tesisleri ile nefesinizi kesecek.

Antalya'nın eşsiz doğal güzelliklerini ve zengin tarihi mirasını keşfetmek için özel turlarımıza göz atın.
Macera başlasın!Kaynak | goturkeytourism.com