Başa Dön
×
Anasayfa Hakkımızda Turlar Transfer Hizmeti Daire Kiralama Antalya'yı Keşfedin Online Rezervasyon Bizimle Çalışın Bize Ulaşın
MENÜ

Antalya'yı Keşfedin > Yapılacak Şeyler

Antalya'da dış mekân aktivitelerinin ve macera fırsatlarının sonu yok. Şehrin nefes kesen doğal güzelliği, doğa tutkunları tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Yemyeşil, bozulmamış dağlarda yürüyüş yapmaktan turkuaz koylarda dalışa, Çukurbağ Yarımadası üzerinde yamaç paraşütünden hızlı akan nehirlerde raftingyapmaya kadarAntalya'nın eşsiz doğal güzelliğini ve zengin tarihi mirasını keşfetmek adına sonsuz fırsat bulacaksınız. Antalya'nın eşsiz hazinelerini keşfederek muhteşem doğasının tadını çıkarın!

Doğa YürüyüşüDoğa yürüyüşleri, kalabalıklardan uzaklaşmanıza ve Türkiye'nin gerçek güzelliğini, dost canlısı köylüleri, uzaklardaki tarihi mekânları ve ülkenin muhteşem manzarasını keşfetmenizi sağlar.

İçerisinde birçok milli parkın ve dağın yer aldığı muhteşem coğrafyasıyla Türkiye, dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından bazılarına sahiptir.

• Likya Yolu, Muğla ve Antalya

Türkiye'nin ilk uzun mesafeli yürüyüş parkuru olan Likya Yolu, Muğla şehrinin doğu bölgesindeki Fethiye'den başlayıp Antalya'ya kadar uzanan 500 kilometrelik bir parkurdur. Bu yolun ortaya çıkarılarak turizme kazandırılması, Türkiye’de yaşayan bir İngiliz vatandaşı olan Kate Clow’un ve kendini bu işe adamış çığır açan ekibinin etkileyici bir başarısıdır.

Turkuaz deniz manzaralarıyla çevrili Likya Yolu, Toros Dağları'ndan geçer ve antik kentlere ait kalıntıları gözlemlemek için birçok fırsat sunar. Doğa yürüyüşünü sevenler için gerçekten unutulmaz bir macera!

Yürüyüş parkuru, orta derecede yorucu ile zor arasında değerlendirilir. Parkurun nispeten daha kolay kısımları Fethiye ve Ölüdeniz'e yakın olan bölümleridir. Bu yolun en popüler bölümleri arasında Fethiye ve Ölüdeniz'in en batı kesimi ile Patara'ya giden güneydoğu kesimi yer alır.

• Aziz Paul Yolu, Antalya ve Isparta

Aziz Paul, Hıristiyanlığı Batı Avrupa'ya yayan kişi olarak tanınır ve bu yürüyüş yolu, bu misyonugerçekleştirmek adına izlediği yolculuğu ifade eder.

Aziz Paul Yolu, Antalya Havaalimanına yakın bir noktada bulunan Perge’den başlar ve Isparta’daki Eğirdir Gölü yakınlarındaki Yalvaç’ta sona erer. Eğirdir, güzergâh boyunca önemli bir ulaşım ve konaklama merkezidir. Bu parkurun tadını çıkarmak için en iyi mevsimler ilkbahar ve sonbahardır.

Yolculuğunuz sırasında konaklama için köy evleri veya küçük pansiyonlar bulabilirsiniz. Daha uzun mesafeli yürüyüşlerde ise doğa içerisinde çadır kurmanız gerekecektir.

• Pisidia Yolu, Kuzey Antalya, Isparta ve Burdur

Doğanın ve arkeolojinin bir araya geldiği yürüyüş yolu!

Pisidia, Toros Sıradağları'nda bulunan antik bir bölgedir. Bu uzun mesafeli yürüyüş yolu 350 kilometre uzunluğunda olup Sagalassos, Termessos, Pisidia Antiokheia, Kremna, Adada, Selge, Pednelissos, Amblada, Anabura, Timbriada, Ariassos ve Pityassus gibi bölgedeki pek çok arkeolojik alanı birbirine bağlamaktadır.

Antik Pisidia bölgesinin antik ve doğal harikaları arasında yürüyecek ve aynı zamanda yolun bir bölümünde Aziz Paul Yolu'nu deneyimleme fırsatı yakalayacaksınız!

RaftingYüksek dağlar, muhteşem yeşil vadiler ve muhteşem coğrafya Antalya'yı rafting ve doğa severler için gerçek bir cennet haline getiriyor.

• Köprülü Nehri, Antalya

Köprülü Nehri, Türkiye'nin rafting merkezi olarak biliniyor. Toros Dağları'ndan başlayıp doğal kanyonlardan geçen nehir Akdeniz'e dökülür.Köprülü Nehri, kanyonlardaki yeraltı sularıyla beslenir ve yıl boyunca rafting yapmaya uygundur. Yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki parkur, tarihi köprüleri farklı bir açıdan görme şansı sunar.

Kano GezintisiKanoyla gezinti yaparken Antalya’nın turkuaz ve koyu mavi tonlardaki denizini keşfedin…

Kano turları, doğa içerisinde unutulmaz saatler geçirmenize ve enerji verici fiziksel egzersizler yapmanıza olanak sağlıyor. Kesinlikle pişman olmayacağınız bir aktivite!

• Kekova Adası& Kaş, Antalya

Kekova Adası'nın sakin sularında kano gezintisi yapmak, bölgenin eski şehirlerini ve köylerini ziyaret etmenin en iyi yoludur.

Bölgenin doğal güzelliği ve korunmuş denizi, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kanocular için keyifli bir deneyim sunar.

Daha önce kano yapmamış olmanız bu deneyim için engel değil- tek ihtiyacınız olan biraz macera ruhu ve makul oranda zindelik.

Dalış

Antalya’nın sualtı dünyası ilginç ve heyecan verici güzellikler sunar. Çok sayıda farklı doğal yaşam alanını tecrübe edebileceğiniz su altında, keşfetmek istediğiniz şeye göre dalış yapacağınız yeri seçme imkânınız bulunmaktadır. Türkiye'de dalış için en uygun dönem, su sıcaklığının 21 °C'nin üzerinde olduğu, deniz tabanındaki canlı popülasyonun kışın ardından yeniden hareketlendiği ve görüş mesafesinin 20 ila 40 metre arasında değiştiği Mayıs ve Ekim ayları arasıdır.

• Kaş - Kekova, Antalya

Antalya iline bağlı Kaş'ın güney kesimi, Türkiye'nin en sevilen dalış noktalarından biridir. Bu bölgede, Kaş'tan doğudaki Kalkan ve Patara'ya kadar çeşitli dalış seçenekleri sunulmakta olup kristal berraklığındaki sular mükemmele yakın bir görünürlük sağlar.Su altındaki balıklar, deniz canlıları, deniz yosunu, deniz çayırı, mercan ve deniz süngerleri antik kentlere ait kalıntıların arasında yaşıyor ve dalış tutkunlarını bekliyor.

Kaya TırmanışıTürkiye, her mevsimtırmanış yapabileceğinizfarklı tırmanış tarzlarına uygun kayalıkları ve sıcakkanlı ve misafirperver bölge halkıyla kaya tırmanışçıları için gerçekten eşsiz bir destinasyondur.

Birçok spor aktivitesini bünyesinde barındıran popüler tırmanış alanları ile Türkiye dağcılar için adeta bir cennettir. Ülkenin büyük dağları ve çevresindeki doğa, ziyaretçilere kendi rotalarını yaratmaları ve iç seslerini dinleyerek keşif yapmaları için sayısız fırsat sunuyor.

• Geyikbayırı, Antalya

Antalya dolaylarında bulunan veTürkiye’nin en gelişmiş kaya tırmanışı alanı olan Geyikbayırı, her seviyeden kaya tırmanışçısına hitap eden 700’den fazla rotasıyla spor amaçlı tırmanış yapabileceğiniz popüler bir bölgedir. Antalya’dan 25 km uzaklıkta bulunan bu dik kayalığın ziyaretçileri, kaya tırmanışına gönül verenturistlerden oluşmaktadır. 1,5 km’lik ana kayalık ve yanında bulunan birkaç destek kayalığı ile Geyikbayırı, her türlü zorluk derecesine uygun 700’den fazla rota sunmaktadır.

Yamaç Paraşütü

Hava koşulları, dağlık arazisi ve turkuaz renkli sahilleri Türkiye'yi yamaç paraşütü tatili için mükemmel bir yer haline getiriyor.Yamaç paraşütü, muhteşem ve nefes kesici manzaraların keyfinien ön sıradan çıkarmanıza imkân sunuyor. Bulutların arasında süzülürken dünyanın en iyi yamaç paraşütü noktalarından bazılarının tadını çıkarın!

• Kaş, Antalya

Caretta caretta kaplumbağalara, antik şehirlere, derin mağaralara ve Akdeniz foklarına ev sahipliği yapan turkuaz denizin merkezi... Kaş, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra yamaç paraşütü yapmak isteyenler için de ideal lokasyonlardan biridir!

Yeni başlayanlar için Kaş'a ve Yunan adası Meis’e bakan 600-1.000 metre yüksekliğindeki Asas Tepesi mükemmel bir manzara sunmaktadır.

Tüm Akdeniz önünüzde uzanırken ve size unutulmaz anılar bahşedecek şirin ve sevimli bir kasaba olan Kaş'a doğru süzülürken büyüleyici Çukurbağ Yarımadası'nı seyre dalın.

• Ölüdeniz (Fethiye), Muğla

Beyaz kumlarına inmenin muhteşem bir his uyandırdığı Ölüdeniz’de,rüzgârların hafif ve sahilin uzun olması sayesinde sakin, yavaş ve konforlu bir iniş yapabilirsiniz.

Ancak bu heyecansız olduğu anlamına gelmez! Babadağ’ın yüksekliği yaklaşık 2000 metredir. Dağın zirvesinde yıl boyunca kar olduğundan Babadağ’a çıkarken sıkı giyindiğinizden emin olmalısınız. Bu rota üzerinde yamaç paraşütü yapmak yaklaşık 30 dakika sürer ve bu süre içinde ister bir pilotla ister kendi başınıza, 360 derece dönüşler ve wingoverlaryaparak ve bir termik sırasında en iyi kaldırışı uygulayarak varış sürenizi uzatabilirsiniz.

Mağara Gezintisi

Türkiye mağara gezintileriyle ilgilenenler için gerçek bir cennettir. Ülkenin gizli mağaralarını keşfetmek başlı başına heyecan verici bir maceradır. İşte Antalya'nın öne çıkan mağaralarından bazıları:

• Karain Mağarası, Antalya

Antalya’da bulunan Karain Mağarası, Türkiye’nin içerisinde insan yaşamış en büyük mağarasıdır. Bu mağara, Batı Akdeniz'in antik yerleşim yerlerindeki yaşamlar ve yapılar hakkında büyüleyici bilgiler sağlar. Bitki ve hayvan kalıntılarının yanı sıra Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının bulunduğu mağara, Anadolu ve Yakın Doğu tarihinin en önemli Paleolitik merkezlerinden biridir.

• Altınbeşik Mağarası, Antalya

Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Türkiye'nin en güzel park ve mağaralarından biridir.Çevrenin ve çam ormanlarının karstik topografyası, burada güzel bir milli park manzarasıoluşturmaktadır. Mağara içerisinde bulunan dünyanın en büyük 3. yer altı gölünü mutlaka keşfedin.

Altınbeşik Mağarası'nın su sistemi, dünyanın en uzun ve en büyük karstik sistemlerinden biridir.Mağaranın girişindeki ilk 200 m’lik kısım mağaranın alt seviyesini oluşturmakta olup bu seviye daima sular altındadır.Bu alt seviyenin son 40 m'sinde beyaz travertenle kaplı dik bir çıkış yer almaktadır.Bu bölüm mağaranın en güzel bölümünü oluşturur.

• Damlataş Mağarası, Alanya

Akdeniz kıyısında, Alanya yakınlarında bulunan Damlataş Mağarası tesadüfen keşfedilmiştir.Alanya İskelesi'nin inşası için dinamit döşeyen işçiler şans eseri bu güzel sarkıt mağarayı keşfetmiştir. Mağara 30 metre uzunluğunda ve toplam 200 m2'lik bir alanı kaplamaktadır. Son dönemde meşhur bir doğal şifa merkezi haline gelen Damlataş Mağarası'nın sıcaklığı yıl boyunca 22 °C olarak kalmaktadır.

• İnsuyu Mağarası, Burdur

Burdur şehrinin güney kesiminde yer alan İnsuyu Mağarası, milyonlarca sarkıt ve dikitin yanı sıra küçük teknelerle yolculuğa çıkarak keşfedebileceğiniz dokuz havuza ev sahipliği yapıyor.Bu dokuz havuzdan mağaranın diğer bölgelerine küçük dereler halinde su akışının olduğu mağarada, sürekli olarak serin ve temiz bir hava sirkülasyonu bulunmaktadır.

Kanyon SporlarıIslak, çılgın ve unutulmaz! Bir kanyon cenneti olan Antalya'da, kanyon aktivitelerine son derece elverişli çok sayıda vadi ve kanyon bulabilirsiniz. Macera tutkunları için muhteşem seçenekler sunan bu kanyonlaradrenalin dolu anlar vadediyor! Kanyon aktiviteleri üzerine deneyiminiz olmasına gerek yok. Heyecan dolu anlar yaşamak için tek ihtiyacınız olan biraz macera duygusu ve makul oranda zindelik.

• Köprülü Kanyon Milli Parkı – Antalya

Köprülü Kanyon Milli Parkı, su sporları konusunda Türkiye’nin en popüler lokasyonudur. Milli parkta yürüyüş yapmak, antik kalıntıları keşfetmek veya sadece etkileyici Akdeniz manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için mükemmeldir. Köprülü Kanyon Milli Parkı, bereketli bir vadide, birçok doğal güzelliğin ortasında yer almaktadır. Köprü Nehri ile birlikte 14 km boyunca devam eden Köprülü Kanyon maksimum 400 m yüksekliğe ulaşmaktadır.Rafting ve kanyon geçiş rotaları ile bilinen Köprülü Kanyon’da ayrıca, doğanın içinde unutulmaz zip line maceraları da yaşayabilirsiniz!

• Göynük Kanyonu, Kemer

Göynük Kanyonu, Kemer'in en popüler turistik lokasyonlarından ve doğa harikalarından biridir. Kanyon, doğa ve dış mekân sporları ile ilgilenenler için büyük bir cazibe merkezidir. Buraya gelen ziyaretçiler, muhteşem şelalelerden çam ormanlarına kadar kanyondaki harika doğal güzellikleri keşfedebilir, yürüyüş yapabilir veyaheyecan verici kanyon aktiviteleri ve body rafting gibi sporları deneyimleyebilirler.

• Güver Kanyonu, Döşemealtı

Düzler Çamı Milli Parkında bulunan Güver Uçurumu Kanyonu, yüzey suyunun karstik araziyi aşındırmasına bağlı olarak 1 milyon yıl içinde oluşmuştur.Antalya şehir merkezine çok yakın olan Güver Uçurumu çevresinde piknik yapabilir, seyir terasından keyifli manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

• Yeşil Kanyon, Manavgat

Yeşil Kanyon, kanyon içinde kalan dünyanın sayılı baraj göllerinden biridir.

Manavgat yakınlarında, Toros dağları üzerinde bulunan yeşil göl rezervuarında sessiz ve dinlendirici bir gezinti yapın. 17 km’lik bu yolculuk sırasında eşsiz manzaraya ve gölün berrak rengine hayran kalacaksınız.

Golf

• Belek, Antalya

Antalya, büyüleyici sıradağları, doğası, şehrin eski ve yeni kısımları arasındaki fark yaratan kontrastı, olağanüstü turizm altyapıları ve ayrıca güzel ve lüks tatil köyleri ve plajları ile tanınır. Antalya’nın lüks ve ultra herşey dâhil otellerinde mükemmel golf sahaları sunulmakta ve sosyal programlar için fırsatlar sunan birçok farklı golf etkinliği düzenlenmektedir.

Sadece yaz aylarında değil, aksine her dönemde bir turizm destinasyonu olmayı başaran Antalya, aynı zamanda ekonomik, demografik ve sosyal açıdan Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biridir. Antalya’nın sürdürülebilir bir golf turizmi destinasyonu olmasına katkı sağlayan golf, bu açıdan turizm kadar önemlidir.

Antalya'nın Dış Mekan Aktivitelerini deneyimlemek için özel turlarımıza göz atın. Macera başlasın!Kaynak | goturkeytourism.com